RPE tabulka pro posilování: od RPE k opakováním v rezervě a % z 1RM, se šablonou deníku
Pomocí RPE tabulky převedete, jak těžká série byla, na opakování v rezervě a procento z 1RM. Najdete tu tabulku k vytištění, vyřešený příklad a návod, jak zapisovat RPE v PeakBFF.
RPE tabulka pro posilování: od RPE k opakováním v rezervě a % z 1RM, se šablonou deníku
RPE tabulka převádí, jak těžká série byla, na dvě praktická čísla: kolik opakování vám zbývalo a kolik procent jednoopakovacího maxima (1RM) tvořila váha. RPE 10 znamená, že byste další opakování nezvládli. RPE 9 znamená, že jedno opakování ještě šlo, RPE 8 dvě a tak dále. Spojte to s tabulkou níže a vyberete si pracovní váhu pro libovolný cíl v opakováních, aniž byste museli testovat skutečné maximum.
Co znamená každé číslo RPE?
Stupnice, kterou používá většina cvičenců, je verze s opakováními v rezervě (RIR) od Zourdose a jeho kolegů, publikovaná v roce 2016 v časopise Journal of Strength and Conditioning Research. Jejich studie přiřadila každému číslu RPE počet opakování zbývajících v zásobě a zjistila, že rychlost činky s rostoucím RPE klesá (studie v repozitáři AUT).
| RPE | Opakování v rezervě | Jaký je to pocit |
|---|---|---|
| 10 | 0 | Maximální úsilí. Žádné další opakování, ani větší zátěž |
| 9.5 | 0 | Žádné další opakování, ale mohli jste přidat trochu váhy |
| 9 | 1 | Jedno další opakování bylo možné |
| 8.5 | 1 až 2 | Zbývalo jedno opakování, možná druhé |
| 8 | 2 | Dvě další opakování byla možná |
| 7.5 | 2 až 3 | Zbývala dvě opakování, možná třetí |
| 7 | 3 | Činka se stále hýbe rychle, tři další opakování byla možná |
| 5 až 6 | 4 až 6 | Lehké, rychlost působí snadně |
Co je tabulka RPE na procenta?
Tato tabulka přiřazuje opakováním a RPE procento z 1RM. Procenta pocházejí z oblíbené tabulky, kterou trenéři připisují firmě Reactive Training Systems Mikea Tuchscherera, nikoli ze studie Zourdose, a jsou to průměry. Berte je jako výchozí odhad pro daný cvik a upravujte je podle vlastního deníku.
| Opakování | RPE 10 | RPE 9 | RPE 8 | RPE 7 | RPE 6 |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 100% | 95.5% | 92.2% | 89.2% | 86.3% |
| 2 | 95.5% | 92.2% | 89.2% | 86.3% | 83.7% |
| 3 | 92.2% | 89.2% | 86.3% | 83.7% | 81.1% |
| 4 | 89.2% | 86.3% | 83.7% | 81.1% | 78.6% |
| 5 | 86.3% | 83.7% | 81.1% | 78.6% | 76.2% |
| 6 | 83.7% | 81.1% | 78.6% | 76.2% | 73.9% |
Princip je jednoduchý. Jedno opakování navíc v rezervě stojí stejně jako jedno opakování navíc na čince, takže RPE 9 na 5 opakování se rovná RPE 10 na 6 opakování (83.7%). Proto je tabulka vlastně jen jeden řádek čísel posunutý doprava.
Jak používat RPE tabulku? Vyřešený příklad
Řekněme, že uděláte dřep se 225 lb (asi 102 kg) na 5 opakování a bylo to jako RPE 8, tedy se dvěma opakováními v rezervě.
- Najděte 5 opakování při RPE 8: 81.1%.
- Odhadované 1RM = 225 ÷ 0.811 = asi 277 lb.
- Příště chcete těžší trojku při RPE 8. Najděte 3 opakování při RPE 8: 86.3%.
- Pracovní váha = 277 × 0.863 = asi 239 lb, takže naložte 240 lb.
První krok si můžete ověřit i jinak. Dvě opakování v rezervě počítejte jako opakování, která jste mohli udělat: 5 + 2 = 7 opakování. Epleyho vzorec (váha × (1 + opakování ÷ 30)) dá také 225 × (1 + 7 ÷ 30) = asi 277 lb. V našem článku o vzorci pro jednoopakovací maximum najdete vzorec i omezení pro rozsahy opakování.
Kdy je RPE méně spolehlivé?
RPE je subjektivní odhad, a proto obsahuje chybu. Cvičenci odhadují opakování v rezervě přesněji blízko selhání než daleko od něj a začátečníci se často mýlí. Série o 10 a více opakováních, únava na konci tréninku a cviky, které děláte zřídka, číslo ještě zašumí. Praktická omezení najdete v přehledu opakování v rezervě od Stronger By Science.
Několik způsobů, jak zůstat upřímní:
- Buďte přísní v tom, co se počítá jako opakování: stejná hloubka, pauza a zamčení.
- Čas od času se zkalibrujte jednou těžkou sérií cviku, která skončí skutečným maximem úsilí, s bezpečným vybavením a dopomocí nebo pojistkami.
- Nehoňte RPE 10 v každé sérii. Nechte si ho na poslední sérii cviku, pokud vůbec, a kdy ubrat, najdete v naší šabloně deload týdne.
Jde o obecné informace o tréninku, nikoli o lékařskou radu. Pokud něco bolí nebo se vám to nezdá správné, sérii přerušte.
Jednoduchá šablona deníku RPE
Zkopírujte tento řádek pro každý cvik:
CVIK: ______________ DATUM: __________
CÍL: ___ opakování @ RPE ___
SÉRIE 1: ____ lb x ___ RPE ___
SÉRIE 2: ____ lb x ___ RPE ___
SÉRIE 3: ____ lb x ___ RPE ___
PŘÍŠTĚ: stejná váha a cíl RPE ___ , nebo přidej váhu, pokud RPE bylo <= ___Například:
CVIK: Dřep s činkou na zádech DATUM: 2026-10-18
CÍL: 5 opakování @ RPE 8
SÉRIE 1: 225 lb x 5 RPE 8
SÉRIE 2: 225 lb x 5 RPE 8.5
SÉRIE 3: 225 lb x 5 RPE 9
PŘÍŠTĚ: stejná váha, v sérii 3 cíl RPE 8. Přidej váhu, pokud jsou všechny série 8 nebo méněPravidlo je záměrně prosté. Když série vyjdou na plánované RPE nebo níž, váha byla příliš lehká a můžete přidat. Když vyjdou výš, váhu držte. Chcete-li podrobnější pravidlo progrese, použijte šablonu progresivního přetížení.
Jak zapisovat RPE v PeakBFF?
Řádky sérií v PeakBFF zaznamenávají váhu a opakování, bez pole RPE pro každou sérii. Takto to dnes funguje:
- Každou dokončenou sérii zapisujte jako obvykle.
- Dokud je trénink aktivní, otevřete nabídku tréninku a zvolte Přidat
poznámku (nebo Upravit poznámku), pak napište RPE pro jednotlivé cviky,
například
Dřep 5x5 @8, poslední série 9. Podívejte se na naši šablonu poznámek k tréninku. - Po tréninku otevřete u daného cviku Historii, kde uvidíte odhadované 1RM a nejtěžší sérii. Klepnutím na pruh osobního rekordu otevřete kalkulačku jednoopakovacího maxima a zadejte váhu s opakováními plus opakování v rezervě (225 lb na 7 opakování v příkladu výše). Dostanete odhad upravený o RPE a tabulku pracovních vah.
Pokud plány vytváříte pomocí AI generátoru tréninkových plánů (funkce Plus), návrh, který kontrolujete, uvádí u každého cviku vedle sérií a opakování cílové RPE, takže před uložením plánu víte, jakou námahu cílit. Podívejte se na srovnání AI generátorů plánů. Sledování nejlepších výkonů v čase najdete v našem srovnání aplikací pro osobní rekordy.
PeakBFF ukládá zátěže v metrických jednotkách a zobrazuje kg nebo lb podle vašeho nastavení, takže kalkulačka odpovídá jednotce, ve které trénujete. Stáhněte si PeakBFF pro iOS nebo Android a mějte série, poznámky a odhady 1RM v jednom deníku.
RPE v jedné větě
Vyberte cíl v opakováních a RPE, podle tabulky zvolte váhu, zapište RPE, kterého jste skutečně dosáhli, a nechte příští trénink upravit podle tohoto čísla.
Otázky zodpovězené
Co je RPE při posilování?
RPE je zkratka pro vnímanou míru námahy. Při posilování jde o skóre od 1 do 10, které říká, jak těžká série byla: 10 je skutečné maximum a 9 znamená, že jste zvládli asi jedno opakování navíc. Je to rychlý způsob, jak zapsat námahu, aniž byste museli testovat jednoopakovací maximum.
Na jakém RPE trénovat, abych budoval svaly?
Většina pracovních sérií spadá mezi RPE 7 a 9, což nechává zhruba jedno až tři opakování v rezervě. Rezerva několika opakování pomáhá udržet techniku a zvládnout regeneraci, zatímco RPE 9 až 10 je nejlepší nechat na poslední sérii cviku. Berte to jako výchozí rozmezí, ne jako pravidlo.
Jak převedu RPE na procento z 1RM?
V tabulce najděte řádek podle opakování a sloupec podle RPE, pak vydělte váhu série tímto procentem. Například 225 lb na 5 opakování při RPE 8 odpovídá asi 81,1 procenta vašeho maxima, tedy odhadovanému 1RM kolem 277 lb.
Jak přesné je RPE při posilování?
Je to odhad. Výzkum stupnice opakování v rezervě zjistil, že RPE dobře sleduje rychlost činky, ale lidé špatně odhadují, kolik opakování jim zbývalo, zvlášť daleko od selhání a když s posilováním začínají. Procenta v tabulkách jsou průměry, proto je časem upravujte podle vlastního deníku.
Mohu zapisovat RPE v PeakBFF?
Řádky sérií v PeakBFF zaznamenávají váhu a opakování a nemají samostatné pole pro RPE. RPE si můžete zapsat do poznámky k tréninku, dokud je trénink aktivní, a plány tréninku vytvořené pomocí AI (funkce Plus) ukazují cílové RPE u každého cviku v návrhu, který před uložením zkontrolujete.
Další od PeakBFF
Další srovnání aplikací, fitness průvodce a poznámky k produktu.
Nejlepší bezplatná aplikace pro silový trénink pro ženy po čtyřicítce (2026): co zůstává zdarma
Hledáte aplikaci pro silový trénink pro ženy po čtyřicítce, která nezamyká zápis tréninků za předplatné? Porovnáváme Hevy, Strong, Boostcamp, StrongEra a PeakBFF podle toho, co je zdarma.
Jak sledovat kardio v zóně 2 vedle posilování: rozsah tepové frekvence a šablona záznamu
Zjistěte svůj rozsah tepové frekvence pro zónu 2 jednoduchým vzorcem a testem řeči a zapisujte každý trénink vedle posilování. Obsahuje tabulku podle věku a šablonu záznamu.
Alternativa ke GainFrame pro Android (2026): hodnocení postavy plus gym deník
GainFrame je jen pro iPhone. Tady je, co použít na Androidu, jak si PeakBFF stojí v hodnocení postavy, ceně a soukromí fotek a komu se vyplatí zůstat u GainFrame.
Nejlepší alternativa k Cal AI se sledováním tréninku (2026)
Cal AI skenuje jídla rychle, ale je to aplikace jen pro jídlo. Porovnejte ji s PeakBFF, MyFitnessPal a Cronometer, pokud chcete i záznam z posilovny, makra a ceny.
Kolik kreatinu denně? Dávka 3 až 5 g a způsob, jak ji sledovat 8 týdnů
Kolik kreatinu denně užívá většina cvičenců (3 až 5 g monohydrátu), zda je třeba nasycovací fáze a jak si 8 týdnů zapisovat váhu a tréninky, abyste viděli, co kreatin udělal.
Nejlepší aplikace pro rekompozici těla (2026): sleduj zátěže, bílkoviny i trend váhy dohromady
Srovnání PeakBFF, MacroFactor, Hevy a GainFrame pro rekompozici těla: pokrok v zátěžích, bílkoviny, trend váhy a fotky z kontrol, se skutečnými cenami.
