RPE-skema til styrketræning: Fra RPE til gentagelser i reserve og % af 1RM, med logskabelon
Brug et RPE-skema til at omsætte, hvor hårdt et sæt føltes, til gentagelser i reserve og en procentdel af din 1RM. Med en tabel, et regneeksempel og en måde at logge RPE i PeakBFF.
RPE-skema til styrketræning: Fra RPE til gentagelser i reserve og % af 1RM, med logskabelon
Et RPE-skema oversætter, hvor hårdt et sæt føltes, til to brugbare tal: hvor mange gentagelser du havde tilbage, og cirka hvor stor en procentdel af din maksimale vægt til én gentagelse (1RM) vægten udgjorde. RPE 10 betyder, at du ikke kunne have lavet en gentagelse mere. RPE 9 betyder, at én mere var mulig, RPE 8 betyder to, og så videre. Kombinér det med tabellen herunder, så kan du vælge en arbejdsvægt til ethvert gentagelsesmål uden at teste et rigtigt maksimum.
Hvad betyder de enkelte RPE-tal?
Den skala, de fleste løftere bruger, er versionen med gentagelser i reserve (RIR) af Zourdos og kolleger, udgivet i 2016 i Journal of Strength and Conditioning Research. Deres studie knyttede hvert RPE-tal til, hvor mange gentagelser der var tilbage i tanken, og fandt, at stangens hastighed falder, efterhånden som RPE stiger (artiklen i AUT's arkiv).
| RPE | Gentagelser i reserve | Sådan føles det |
|---|---|---|
| 10 | 0 | Maksimal indsats. Ingen flere gentagelser og ingen mere vægt mulig |
| 9,5 | 0 | Ingen flere gentagelser, men du kunne have lagt lidt vægt på |
| 9 | 1 | Én gentagelse mere var mulig |
| 8,5 | 1 til 2 | Én gentagelse tilbage, måske to |
| 8 | 2 | To gentagelser mere var mulige |
| 7,5 | 2 til 3 | To gentagelser tilbage, måske tre |
| 7 | 3 | Stangen bevæger sig stadig hurtigt, tre gentagelser mere var mulige |
| 5 til 6 | 4 til 6 | Let, farten føles nem |
Hvad er skemaet fra RPE til procent?
Skemaet kobler gentagelser og RPE til en procentdel af 1RM. Procenterne stammer fra det udbredte skema, som trænere tilskriver Mike Tuchscherers Reactive Training Systems, ikke fra Zourdos-studiet, og de er gennemsnit. Brug dem som et første estimat for en given øvelse, og juster ud fra din egen log.
| Gentagelser | RPE 10 | RPE 9 | RPE 8 | RPE 7 | RPE 6 |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 100% | 95,5% | 92,2% | 89,2% | 86,3% |
| 2 | 95,5% | 92,2% | 89,2% | 86,3% | 83,7% |
| 3 | 92,2% | 89,2% | 86,3% | 83,7% | 81,1% |
| 4 | 89,2% | 86,3% | 83,7% | 81,1% | 78,6% |
| 5 | 86,3% | 83,7% | 81,1% | 78,6% | 76,2% |
| 6 | 83,7% | 81,1% | 78,6% | 76,2% | 73,9% |
Mønsteret er enkelt. En ekstra gentagelse i reserve koster det samme som en ekstra gentagelse på stangen, så RPE 9 til 5 gentagelser svarer til RPE 10 til 6 gentagelser (83,7%). Derfor er skemaet i bund og grund én talrække, der er rykket hen over tabellen.
Hvordan bruger du et RPE-skema? Et regneeksempel
Lad os sige, at du squatter 225 lb (cirka 102 kg) i 5 gentagelser, og det føltes som RPE 8, med to gentagelser tilbage.
- Slå 5 gentagelser ved RPE 8 op: 81,1%.
- Estimeret 1RM = 225 ÷ 0,811 = cirka 277 lb.
- Næste gang vil du lave en tungere treer ved RPE 8. Slå 3 gentagelser ved RPE 8 op: 86,3%.
- Arbejdsvægt = 277 × 0,863 = cirka 239 lb, så læg 240 lb på.
Du kan kontrollere det første trin på en anden måde. Tæl de to gentagelser i reserve med som gentagelser, du kunne have lavet: 5 + 2 = 7 gentagelser. Epley-formlen (vægt × (1 + gentagelser ÷ 30)) giver 225 × (1 + 7 ÷ 30) = også cirka 277 lb. Vores indlæg om formler for en-rep-maksimum har formlen og grænserne for, hvilke gentagelsesintervaller den dækker.
Hvornår er RPE mindre pålidelig?
RPE er et skøn, så det rummer fejl. Løftere har en tendens til at gætte gentagelser i reserve mere præcist tæt på udmattelse end langt fra den, og nyere løftere fejlbedømmer ofte. Sæt med 10 eller flere gentagelser, træthed sent i en træning og øvelser, du sjældent laver, gør alle tallet mere upræcist. Se Stronger By Science's overblik over gentagelser i reserve for de praktiske begrænsninger.
Sådan holder du det ærligt:
- Vær striks med, hvad der tæller som en gentagelse: samme dybde, pause og lockout.
- Kalibrér med ét hårdt sæt af en øvelse en gang imellem, som slutter ved reel maksimal indsats, med sikkert udstyr og en spotter eller sikkerhedsstativ.
- Jag ikke RPE 10 på hvert sæt. Gem det til øvelsens sidste sæt, hvis du overhovedet bruger det, og se vores skabelon til en deload-uge for, hvornår du skal skrue ned.
Dette er generel træningsinformation, ikke lægelig rådgivning. Hvis noget gør ondt eller føles forkert, så stop sættet.
En enkel logskabelon for RPE
Kopiér denne linje til hver øvelse:
ØVELSE: ______________ DATO: __________
MÅL: ___ gentagelser @ RPE ___
SÆT 1: ____ lb x ___ RPE ___
SÆT 2: ____ lb x ___ RPE ___
SÆT 3: ____ lb x ___ RPE ___
NÆSTE GANG: samme vægt og sigt efter RPE ___ , eller læg vægt på, hvis RPE var <= ___For eksempel:
ØVELSE: Back squat DATO: 2026-10-18
MÅL: 5 gentagelser @ RPE 8
SÆT 1: 225 lb x 5 RPE 8
SÆT 2: 225 lb x 5 RPE 8,5
SÆT 3: 225 lb x 5 RPE 9
NÆSTE GANG: samme vægt, sigt efter RPE 8 i sæt 3. Læg vægt på, hvis alle sæt er 8 eller lavereReglen er bevidst enkel. Når dine sæt ligger på eller under den RPE, du havde planlagt, var vægten for let, og du kan lægge lidt på. Når de ligger højere, holder du vægten. Hvis du vil have en mere udbygget progressionsregel, kan du bruge skabelonen til progressiv overbelastning.
Hvordan logger du RPE i PeakBFF?
Sætrækkerne i PeakBFF registrerer vægt og gentagelser, uden et RPE-felt pr. sæt. Sådan fungerer det i dag:
- Log hvert gennemført sæt som sædvanlig.
- Mens træningen er aktiv, åbner du træningsmenuen og vælger Tilføj en note
(eller Rediger note) og skriver RPE for hver øvelse, for eksempel
Squat 5x5 @8, sidste sæt 9. Se vores skabelon til træningsnoter. - Efter træningen åbner du øvelsens Historik for at se den estimerede 1RM og det tungeste sæt. Tryk på rekordstrimlen for at åbne 1RM-beregneren, og indtast din vægt med gentagelser plus gentagelser i reserve (225 lb i 7 gentagelser i eksemplet ovenfor) for at få det RPE-justerede estimat og tabellen over arbejdsvægte.
Hvis du bygger planer med AI-træningsplangeneratoren (en Plus-funktion), viser det udkast, du gennemgår, en mål-RPE for hver øvelse ved siden af sæt og gentagelser, så du ved, hvilken indsats du skal sigte efter, før du gemmer planen. Se sammenligningen af AI-planlæggere. Hvis du vil følge dine bedste løft over tid, kan du læse vores sammenligning af apps til personlige rekorder.
PeakBFF gemmer belastninger i det metriske system og viser kg eller lb ud fra din indstilling, så beregneren passer til den enhed, du træner i. Download PeakBFF til iOS eller Android for at have dine sæt, noter og 1RM-estimater samlet i én log.
RPE på én linje
Vælg et gentagelsesmål og en RPE, brug skemaet til at vælge vægten, log den RPE, du faktisk ramte, og lad næste træning justere ud fra det tal.
Spørgsmål, besvaret
Hvad er RPE i styrketræning?
RPE står for rate of perceived exertion, altså oplevet anstrengelse. I styrketræning er det en score fra 1 til 10 for, hvor hårdt et sæt var, hvor 10 er et reelt maksimum, og 9 betyder, at du kunne have klaret cirka én gentagelse mere. Det er en hurtig måde at notere indsats på uden at teste en 1RM.
Hvilken RPE skal jeg træne ved for at bygge muskler?
De fleste arbejdssæt ligger mellem RPE 7 og 9, hvilket giver cirka en til tre gentagelser i reserve. Et par gentagelser i reserve gør det lettere at holde teknikken og restitutionen i orden, mens RPE 9 til 10 bedst gemmes til øvelsens sidste sæt. Se det som et udgangspunkt, ikke en regel.
Hvordan omregner jeg RPE til en procentdel af min 1RM?
Find rækken for dine gentagelser og kolonnen for din RPE i skemaet, og regn så sætvægten baglæns ud fra den procent. For eksempel svarer 225 lb i 5 gentagelser ved RPE 8 til cirka 81,1 procent af dit maksimum, altså en estimeret 1RM omkring 277 lb.
Hvor præcis er RPE i styrketræning?
Det er et skøn. Forskning i skalaen med gentagelser i reserve viste, at RPE følger stangens hastighed godt, men folk fejlbedømmer, hvor mange gentagelser de havde tilbage, især langt fra udmattelse og som nybegyndere. Procenterne i skemaer er gennemsnit, så brug din egen log til at justere dem over tid.
Kan jeg logge RPE i PeakBFF?
Sætrækkerne i PeakBFF registrerer vægt og gentagelser og har ikke et separat RPE-felt. Du kan skrive RPE i sessionens note, mens en træning er aktiv, og AI-genererede træningsplaner (en Plus-funktion) viser en mål-RPE for hver øvelse i det udkast, du gennemgår, før du gemmer.
Mere fra PeakBFF
Flere app-sammenligninger, fitnessguider og produktnoter.
Bedste gratis styrketræningsapp til kvinder over 40 (2026): hvad der forbliver gratis
Leder du efter en styrketræningsapp til kvinder over 40, der ikke låser logning bag et abonnement? Hevy, Strong, Boostcamp, StrongEra og PeakBFF sammenlignet på, hvad der er gratis.
Sådan sporer du zone 2-cardio ved siden af styrketræning: pulsområde og logskabelon
Find dit zone 2-pulsområde med en enkel formel og taletesten, og log hver session ved siden af din styrketræning. Med aldersskema og logskabelon.
GainFrame-alternativ til Android (2026): Fysikbedømmelse plus træningslog
GainFrame findes kun til iPhone. Her er, hvad du kan bruge på Android, hvordan PeakBFF klarer sig på fysikscore, pris og fotoprivatliv, og hvem der bør blive hos GainFrame.
Bedste Cal AI-alternativ med træningslog (2026)
Cal AI scanner måltider hurtigt, men er en kost-app. Sammenlign med PeakBFF, MyFitnessPal og Cronometer, hvis du også vil have træningslog, makroer og prisdetaljer.
Hvor meget kreatin om dagen? En dosis på 3 til 5 g og en 8-ugers måde at følge den på
Hvor meget kreatin de fleste løftere tager om dagen (3 til 5 g monohydrat), om du skal lave en loading-fase, og en 8-ugers log over vejninger og løft, så du kan se effekten.
Bedste app til kropsrekomposition (2026): Følg løft, protein og vægttendens samlet
Sammenlign PeakBFF, MacroFactor, Hevy og GainFrame til kropsrekomposition: løftefremgang, protein, vægttendens og fotocheck-ins, med reelle priser.
