RPE-tabel voor krachttraining: van RPE naar herhalingen in reserve en % van je 1RM, met logsjabloon
Gebruik een RPE-tabel om hoe zwaar een set voelde om te zetten in herhalingen in reserve en een percentage van je 1RM. Met printbare tabel, rekenvoorbeeld en een manier om RPE in PeakBFF te loggen.
RPE-tabel voor krachttraining: van RPE naar herhalingen in reserve en % van je 1RM, met logsjabloon
Een RPE-tabel vertaalt hoe zwaar een set voelde naar twee bruikbare getallen: hoeveel herhalingen je nog over had, en ongeveer welk percentage van je eenrepetitiemaximum (1RM) het gewicht was. RPE 10 betekent dat je geen herhaling meer kon doen. Bij RPE 9 was er nog één mogelijk, bij RPE 8 twee, enzovoort. Combineer dat met de tabel hieronder en je kiest een werkgewicht voor elk herhalingsdoel zonder een echte max te testen.
Wat betekent elk RPE-getal?
De schaal die de meeste lifters gebruiken is de versie met herhalingen in reserve (RIR) van Zourdos en collega's, gepubliceerd in 2016 in het Journal of Strength and Conditioning Research. Hun onderzoek koppelde elk RPE-getal aan het aantal herhalingen dat je nog in de tank had en liet zien dat de stangsnelheid daalt naarmate RPE stijgt (het artikel in de AUT-repository).
| RPE | Herhalingen in reserve | Hoe het voelt |
|---|---|---|
| 10 | 0 | Maximale inspanning. Geen herhaling meer en ook niet meer gewicht mogelijk |
| 9.5 | 0 | Geen herhaling meer, maar je had er wat gewicht bij gekund |
| 9 | 1 | Nog één herhaling was mogelijk |
| 8.5 | 1 tot 2 | Eén herhaling over, misschien een tweede |
| 8 | 2 | Nog twee herhalingen waren mogelijk |
| 7.5 | 2 tot 3 | Twee herhalingen over, misschien een derde |
| 7 | 3 | De stang beweegt nog snel, nog drie herhalingen waren mogelijk |
| 5 tot 6 | 4 tot 6 | Licht, de snelheid voelt makkelijk |
Wat is de RPE-naar-percentage-tabel?
Deze tabel koppelt herhalingen en RPE aan een percentage van je 1RM. De percentages komen uit de bekende tabel die coaches toeschrijven aan de Reactive Training Systems van Mike Tuchscherer, niet uit het onderzoek van Zourdos, en het zijn gemiddelden. Zie ze als een eerste schatting per oefening en pas ze aan op basis van je eigen log.
| Herhalingen | RPE 10 | RPE 9 | RPE 8 | RPE 7 | RPE 6 |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 100% | 95.5% | 92.2% | 89.2% | 86.3% |
| 2 | 95.5% | 92.2% | 89.2% | 86.3% | 83.7% |
| 3 | 92.2% | 89.2% | 86.3% | 83.7% | 81.1% |
| 4 | 89.2% | 86.3% | 83.7% | 81.1% | 78.6% |
| 5 | 86.3% | 83.7% | 81.1% | 78.6% | 76.2% |
| 6 | 83.7% | 81.1% | 78.6% | 76.2% | 73.9% |
Het patroon is simpel. Een herhaling extra in reserve kost evenveel als een herhaling extra op de stang, dus RPE 9 voor 5 herhalingen is gelijk aan RPE 10 voor 6 herhalingen (83.7%). Daarom is de tabel eigenlijk één rij getallen die steeds opschuift.
Hoe gebruik je een RPE-tabel? Een rekenvoorbeeld
Stel, je squat 225 lb (ongeveer 102 kg) voor 5 herhalingen en het voelde als RPE 8, met twee herhalingen over.
- Zoek 5 herhalingen op RPE 8: 81.1%.
- Geschatte 1RM = 225 ÷ 0.811 = ongeveer 277 lb.
- Nu wil je een zwaardere triple op RPE 8. Zoek 3 herhalingen op RPE 8: 86.3%.
- Werkgewicht = 277 × 0.863 = ongeveer 239 lb, dus laad 240 lb.
De eerste stap kun je ook anders controleren. Tel de twee herhalingen in reserve mee als herhalingen die je had kunnen doen: 5 + 2 = 7 herhalingen. De Epley-formule (gewicht × (1 + herhalingen ÷ 30)) geeft 225 × (1 + 7 ÷ 30) = ook ongeveer 277 lb. In ons artikel over de formule voor het eenrepetitiemaximum staan de formule en de grenzen per herhalingsbereik.
Wanneer is RPE minder betrouwbaar?
RPE is een inschatting en bevat dus fouten. Lifters schatten herhalingen in reserve nauwkeuriger in dicht bij falen dan ver ervan af, en nieuwere lifters zitten er vaak naast. Sets van 10 of meer herhalingen, vermoeidheid laat in een training en oefeningen die je zelden doet maken het getal onnauwkeuriger. Lees het overzicht van Stronger By Science over herhalingen in reserve voor de praktische grenzen.
Een paar manieren om het eerlijk te houden:
- Wees streng over wat telt als herhaling: dezelfde diepte, pauze en lockout.
- Kalibreer af en toe met één zware set van een oefening, tot echte inspanning, met veilig materiaal en een spotter of veiligheidsbalken.
- Jaag niet op RPE 10 bij elke set. Bewaar het voor de laatste set van een oefening, als je het al doet, en lees ons deload-weeksjabloon voor wanneer je gas terugneemt.
Dit is algemene trainingsinformatie, geen medisch advies. Als iets pijn doet of niet goed voelt, stop dan met de set.
Een eenvoudig RPE-logsjabloon
Kopieer deze regels per oefening:
OEFENING: ______________ DATUM: __________
DOEL: ___ herh. @ RPE ___
SET 1: ____ lb x ___ RPE ___
SET 2: ____ lb x ___ RPE ___
SET 3: ____ lb x ___ RPE ___
VOLGENDE KEER: zelfde gewicht en mik op RPE ___ , of meer gewicht als RPE <= ___Een voorbeeld:
OEFENING: Back squat DATUM: 2026-10-18
DOEL: 5 herh. @ RPE 8
SET 1: 225 lb x 5 RPE 8
SET 2: 225 lb x 5 RPE 8.5
SET 3: 225 lb x 5 RPE 9
VOLGENDE KEER: zelfde gewicht, mik op RPE 8 bij set 3. Meer gewicht als alle sets 8 of lager zijnDe regel is bewust eenvoudig. Als je sets op of onder de geplande RPE uitkomen, was het gewicht te licht en kun je er wat bij doen. Komen ze hoger uit, houd dan het gewicht aan. Wil je een uitgebreidere progressieregel, gebruik dan het sjabloon voor progressieve overload.
Hoe log je RPE in PeakBFF?
In de setrijen van PeakBFF staan gewicht en herhalingen, zonder RPE-veld per set. Zo werkt het nu:
- Log elke voltooide set zoals gewoonlijk.
- Open tijdens de actieve training het trainingsmenu en kies Notitie
toevoegen (of Notitie bewerken). Schrijf daarna de RPE per oefening
op, bijvoorbeeld
Squat 5x5 @8, laatste set 9. Bekijk ons sjabloon voor trainingsnotities. - Open na de sessie de Geschiedenis van die oefening voor de geschatte 1RM en de zwaarste set. Tik op de strook met persoonlijke records om de eenrepetitiemaximum-calculator te openen en voer je gewicht met herhalingen plus herhalingen in reserve in (225 lb voor 7 herhalingen in het voorbeeld hierboven). Je krijgt dan de RPE-gecorrigeerde schatting en de werkgewichttabel.
Maak je plannen met de AI-trainingsplangenerator (een Plus-functie), dan toont het concept dat je bekijkt per oefening een doel-RPE naast de sets en herhalingen, zodat je weet welke inspanning je moet nastreven voordat je het plan opslaat. Zie de vergelijking van AI-trainingsplangeneratoren. Wil je je beste liften door de tijd volgen, lees dan onze vergelijking van apps voor persoonlijke records.
PeakBFF slaat gewichten metrisch op en toont kg of lb op basis van je instelling, zodat de calculator past bij de eenheid waarin je traint. Download PeakBFF voor iOS of Android om je sets, notities en 1RM-schattingen in één log te bewaren.
RPE in één regel
Kies een herhalingsdoel en een RPE, bepaal met de tabel het gewicht, log de RPE die je echt haalde en laat de volgende sessie daarop aansluiten.
Vragen beantwoord
Wat is RPE bij krachttraining?
RPE staat voor rate of perceived exertion, ofwel ervaren inspanning. Bij krachttraining is het een score van 1 tot 10 voor hoe zwaar een set was, waarbij 10 een echte max is en 9 betekent dat je nog ongeveer één herhaling had gekund. Zo leg je inspanning snel vast zonder een eenrepetitiemaximum te testen.
Op welke RPE moet ik trainen om spieren op te bouwen?
De meeste werksets vallen tussen RPE 7 en 9, wat ruwweg één tot drie herhalingen in reserve overlaat. Met een paar herhalingen over blijven techniek en herstel beheersbaar. RPE 9 tot 10 bewaar je het best voor de laatste set van een oefening. Zie dit als een beginbereik, niet als een regel.
Hoe reken ik RPE om naar een percentage van mijn 1RM?
Zoek op de tabel de rij met je herhalingen en de kolom met je RPE, en deel het setgewicht door dat percentage. Voorbeeld: 225 lb voor 5 herhalingen op RPE 8 komt neer op ongeveer 81,1 procent van je max, een geschatte 1RM van rond 277 lb.
Hoe nauwkeurig is RPE bij krachttraining?
Het is een schatting. Onderzoek naar de reps-in-reserve-schaal vond dat RPE goed samenhangt met stangsnelheid, maar mensen schatten verkeerd in hoeveel herhalingen ze over hadden, vooral ver van het falen en als ze nieuw zijn met krachttraining. De percentages in tabellen zijn gemiddelden, dus corrigeer ze gaandeweg met je eigen log.
Kan ik RPE loggen in PeakBFF?
In de setrijen van PeakBFF staan gewicht en herhalingen, er is geen apart RPE-veld. Tijdens een actieve training kun je RPE vastleggen in de sessienotitie. Door AI gemaakte trainingsplannen (een Plus-functie) tonen per oefening een doel-RPE in het concept dat je bekijkt voordat je opslaat.
Meer van PeakBFF
Meer app-vergelijkingen, fitnessgidsen en productnieuws.
Beste gratis krachttraining-app voor vrouwen boven de 40 (2026): wat gratis blijft
Zoek je een krachttraining-app voor vrouwen boven de 40 die loggen niet achter een abonnement stopt? Hevy, Strong, Boostcamp, StrongEra en PeakBFF vergeleken op wat gratis is.
Zone 2-cardio bijhouden naast je krachttraining: hartslagbereik en logsjabloon
Bepaal je zone 2-hartslagbereik met een simpele formule en de praattest en log elke sessie naast je krachttraining. Met een tabel per leeftijd en een logsjabloon.
GainFrame-alternatief voor Android (2026): lichaamsbeoordeling plus een gymlogboek
GainFrame is er alleen voor iPhone. Dit gebruik je op Android, hoe PeakBFF scoort op lichaamsscore, prijs en privacy van foto's, en voor wie GainFrame de betere keuze blijft.
Het beste Cal AI-alternatief met workouttracking (2026)
Cal AI scant maaltijden snel, maar is een voedingsapp. Vergelijk het met PeakBFF, MyFitnessPal en Cronometer als je ook een gymlogboek, macro's en prijsinfo wilt.
Hoeveel creatine per dag? Een dosis van 3 tot 5 g en een manier om het 8 weken te volgen
Hoeveel creatine per dag de meeste krachtsporters nemen (3 tot 5 g monohydraat), of je moet laden, en een logboek van 8 weken met weegmomenten en lifts om het effect te zien.
Beste app voor body recomposition (2026): lifts, eiwit en gewichtstrend samen bijhouden
PeakBFF, MacroFactor, Hevy en GainFrame vergeleken voor body recomposition: krachtprogressie, eiwit, gewichtstrend en foto check-ins, met echte prijzen.
