Taula RPE per a l'entrenament de força: d'RPE a repeticions en reserva i % de l'1RM, amb plantilla de registre
Fes servir una taula RPE per convertir com t'ha semblat de dura una sèrie en repeticions en reserva i en un percentatge de l'1RM. Amb taula imprimible, exemple resolt i com registrar l'RPE a PeakBFF.
Taula RPE per a l'entrenament de força: d'RPE a repeticions en reserva i % de l'1RM, amb plantilla de registre
Una taula RPE tradueix com t'ha semblat de dura una sèrie en dues xifres pràctiques: quantes repeticions et quedaven i, més o menys, quin percentatge del teu màxim d'una repetició (1RM) era el pes. Un RPE 10 vol dir que no hauries pogut fer cap altra repetició. Un RPE 9 vol dir que n'hi havia una més a mà, un RPE 8 en vol dir dues, i així successivament. Combina-ho amb la taula següent i podràs triar el pes de treball per a qualsevol objectiu de repeticions sense haver de provar un màxim real.
Què significa cada número d'RPE?
L'escala que fan servir més els aixecadors és la versió de repeticions en reserva (RIR) de Zourdos i col·laboradors, publicada el 2016 al Journal of Strength and Conditioning Research. El seu estudi va associar cada número d'RPE amb les repeticions que quedaven al dipòsit i va trobar que la velocitat de la barra baixa a mesura que puja l'RPE (l'article al repositori de l'AUT).
| RPE | Repeticions en reserva | Com se sent |
|---|---|---|
| 10 | 0 | Esforç màxim. Ni una repetició més, ni més càrrega possible |
| 9.5 | 0 | Ni una repetició més, però podries haver afegit una mica de pes |
| 9 | 1 | Hi havia una repetició més possible |
| 8.5 | 1 a 2 | Una repetició a mà, potser una segona |
| 8 | 2 | Hi havia dues repeticions més possibles |
| 7.5 | 2 a 3 | Dues repeticions a mà, potser una tercera |
| 7 | 3 | La barra encara es mou ràpid, hi havia tres repeticions més possibles |
| 5 a 6 | 4 a 6 | Lleuger, la velocitat es nota fàcil |
Què és la taula d'RPE a percentatge?
Aquesta taula relaciona repeticions i RPE amb un percentatge de l'1RM. Els percentatges provenen de la taula popular que els entrenadors atribueixen a Reactive Training Systems de Mike Tuchscherer, no de l'estudi de Zourdos, i són mitjanes. Tracta'ls com una estimació de partida per a un exercici concret i ajusta'ls a partir del teu propi registre.
| Repeticions | RPE 10 | RPE 9 | RPE 8 | RPE 7 | RPE 6 |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 100% | 95.5% | 92.2% | 89.2% | 86.3% |
| 2 | 95.5% | 92.2% | 89.2% | 86.3% | 83.7% |
| 3 | 92.2% | 89.2% | 86.3% | 83.7% | 81.1% |
| 4 | 89.2% | 86.3% | 83.7% | 81.1% | 78.6% |
| 5 | 86.3% | 83.7% | 81.1% | 78.6% | 76.2% |
| 6 | 83.7% | 81.1% | 78.6% | 76.2% | 73.9% |
El patró és senzill. Una repetició extra en reserva costa el mateix que una repetició extra a la barra, de manera que l'RPE 9 a 5 repeticions equival a l'RPE 10 a 6 repeticions (83.7%). Per això la taula és, en realitat, una sola fila de xifres desplaçada.
Com s'utilitza una taula RPE? Un exemple resolt
Imagina que fas sentadetes amb 225 lb (uns 102 kg) a 5 repeticions i t'han semblat un RPE 8, amb dues repeticions a mà.
- Busca 5 repeticions a RPE 8: 81.1%.
- 1RM estimat = 225 ÷ 0.811 = uns 277 lb.
- La propera vegada vols un triple més pesat a RPE 8. Busca 3 repeticions a RPE 8: 86.3%.
- Pes de treball = 277 × 0.863 = uns 239 lb, així que carrega 240 lb.
Pots comprovar el primer pas d'una altra manera. Compta les dues repeticions en reserva com a repeticions que hauries pogut fer: 5 + 2 = 7 repeticions. La fórmula d'Epley (pes × (1 + repeticions ÷ 30)) dona 225 × (1 + 7 ÷ 30) = uns 277 lb també. El nostre article sobre la fórmula del màxim d'una repetició té la fórmula i els límits dels intervals de repeticions.
Quan és menys fiable l'RPE?
L'RPE és un judici, així que comporta error. Els aixecadors tendeixen a calcular les repeticions en reserva amb més precisió a prop del fracàs que lluny, i els que comencen sovint s'equivoquen. Les sèries de 10 repeticions o més, el cansament al final de l'entrenament i els exercicis que fas poc fan que la xifra sigui més imprecisa. Consulta la visió general de Stronger By Science sobre les repeticions en reserva per veure'n els límits pràctics.
Algunes maneres de mantenir-ho honest:
- Sigues estricte amb què compta com a repetició: mateixa profunditat, mateixa pausa i mateix bloqueig.
- Calibra't de tant en tant amb una sèrie dura d'un exercici, que acabi a esforç real, amb material segur i un ajudant o topalls de seguretat.
- No persegueixis l'RPE 10 a cada sèrie. Reserva'l per a l'última sèrie d'un exercici, si és que cal, i consulta la nostra plantilla de setmana de descàrrega per saber quan baixar el ritme.
Això és informació general d'entrenament, no un consell mèdic. Si alguna cosa fa mal o no et sembla bé, atura la sèrie.
Una plantilla senzilla de registre d'RPE
Copia aquesta línia per a cada exercici:
EXERCICI: ______________ DATA: __________
OBJECTIU: ___ repeticions @ RPE ___
SÈRIE 1: ____ lb x ___ RPE ___
SÈRIE 2: ____ lb x ___ RPE ___
SÈRIE 3: ____ lb x ___ RPE ___
PROPERA VEGADA: mateix pes i apunta a RPE ___ , o afegeix pes si l'RPE era <= ___Per exemple:
EXERCICI: Sentadeta amb barra al darrere DATA: 2026-10-18
OBJECTIU: 5 repeticions @ RPE 8
SÈRIE 1: 225 lb x 5 RPE 8
SÈRIE 2: 225 lb x 5 RPE 8.5
SÈRIE 3: 225 lb x 5 RPE 9
PROPERA VEGADA: mateix pes, apunta a RPE 8 a la sèrie 3. Afegeix pes si totes les sèries són 8 o menysLa regla és deliberadament simple. Quan les sèries surten a l'RPE previst o per sota, el pes era massa lleuger i en pots afegir una mica. Quan surten per sobre, mantén el pes. Si vols una regla de progressió més completa, fes servir la plantilla de sobrecàrrega progressiva.
Com es registra l'RPE a PeakBFF?
Les files de sèrie de PeakBFF registren pes i repeticions, sense un camp d'RPE per sèrie. Aquest és el flux que funciona avui:
- Registra cada sèrie completada amb normalitat.
- Mentre l'entrenament és actiu, obre el menú de l'entrenament i tria Afegeix una
nota (o Edita la nota), i escriu l'RPE per exercici, per exemple
Sentadeta 5x5 @8, última sèrie 9. Consulta la nostra plantilla de notes d'entrenament. - Després de la sessió, obre l'Historial d'aquest exercici per veure l'1RM estimat i la sèrie més pesada. Toca la franja de rècord personal per obrir la calculadora del màxim d'una repetició, i introdueix el teu pes amb les repeticions més les repeticions en reserva (225 lb per a 7 repeticions a l'exemple de dalt) per obtenir l'estimació ajustada per RPE i la taula de pesos de treball.
Si crees plans amb el generador de plans d'entrenament amb IA (una funció Plus), l'esborrany que revises mostra un RPE objectiu per a cada exercici al costat de les seves sèries i repeticions, de manera que saps l'esforç que has de buscar abans de desar el pla. Consulta la comparativa de generadors de plans amb IA. Per seguir els teus millors aixecaments amb el temps, consulta la nostra comparativa d'apps per a rècords personals.
PeakBFF desa les càrregues en mètric i mostra kg o lb segons la teva configuració, de manera que la calculadora coincideix amb la unitat amb què t'entrenes. Descarrega PeakBFF per a iOS o Android per tenir les sèries, les notes i les estimacions d'1RM en un sol registre.
L'RPE en una línia
Tria un objectiu de repeticions i un RPE, fes servir la taula per escollir el pes, registra l'RPE que has assolit de debò i deixa que la sessió següent s'ajusti a partir d'aquesta xifra.
Preguntes, respostes
Què és l'RPE en l'entrenament de força?
RPE vol dir taxa d'esforç percebut. En l'entrenament de força és una puntuació de l'1 al 10 de com de dura ha estat una sèrie: el 10 és un màxim real i el 9 vol dir que haguessis pogut fer una repetició més, aproximadament. És una manera ràpida d'anotar l'esforç sense haver de provar un màxim d'una repetició.
A quin RPE m'he d'entrenar per guanyar múscul?
La majoria de sèries de treball cauen entre RPE 7 i 9, cosa que deixa d'una a tres repeticions en reserva. Reservar unes quantes repeticions ajuda a mantenir la tècnica i a recuperar-se millor, mentre que l'RPE 9 a 10 convé reservar-lo per a l'última sèrie d'un exercici. Considera-ho un interval de partida, no una norma.
Com converteixo l'RPE en un percentatge de l'1RM?
Busca a la taula la fila de les teves repeticions i la columna del teu RPE, i divideix el pes de la sèrie per aquest percentatge. Per exemple, 225 lb a 5 repeticions amb RPE 8 equivalen a un 81,1 per cent del teu màxim, és a dir, un 1RM estimat d'uns 277 lb.
Quina precisió té l'RPE en l'entrenament de força?
És una estimació. La recerca sobre l'escala de repeticions en reserva va concloure que l'RPE segueix bé la velocitat de la barra, però la gent calcula malament quantes repeticions li quedaven, sobretot lluny del fracàs i quan s'és nou a l'entrenament. Els percentatges de les taules són mitjanes, així que corregeix-los amb el teu propi registre amb el temps.
Puc registrar l'RPE a PeakBFF?
Les files de sèrie de PeakBFF registren pes i repeticions, i no tenen un camp d'RPE a part. Pots anotar l'RPE a la nota de la sessió mentre l'entrenament és actiu, i els plans d'entrenament generats amb IA (una funció Plus) mostren un RPE objectiu per a cada exercici a l'esborrany que revises abans de desar.
Més de PeakBFF
Més comparatives d'apps, guies de fitness i notes del producte.
La millor app gratuïta d'entrenament de força per a dones de més de 40 anys (2026): què continua sent gratis
Busques una app d'entrenament de força per a dones de més de 40 anys que no amagui el registre darrere d'una subscripció? Hevy, Strong, Boostcamp, StrongEra i PeakBFF comparades en què és gratis.
Com fer el seguiment del cardio de zona 2 al costat de la força: rang de freqüència cardíaca i plantilla de registre
Troba el teu rang de freqüència cardíaca de zona 2 amb una fórmula senzilla i la prova de parlar, i registra cada sessió al costat de la força. Inclou una taula per edats i una plantilla.
Alternativa a GainFrame per a Android (2026): valoració del físic i registre del gimnàs
GainFrame només funciona a l'iPhone. Això és el que pots fer servir a Android, com es compara PeakBFF en puntuació del físic, preu i privacitat de les fotos, i qui hauria de quedar-se amb GainFrame.
La millor alternativa a Cal AI amb seguiment d'entrenaments (2026)
Cal AI escaneja àpats ràpid, però és una app d'alimentació. Compara'l amb PeakBFF, MyFitnessPal i Cronometer si també vols un registre de gimnàs, macros i detalls de preu.
Quanta creatina al dia? Una dosi de 3 a 5 g i una manera de fer-ne el seguiment en 8 setmanes
Quanta creatina prenen cada dia la majoria de lifters (3 a 5 g de monohidrat), si cal fer una fase de càrrega i un registre de 8 setmanes de pesades i llevades per veure què ha fet.
La millor app per a la recomposició corporal (2026): lifts, proteïna i tendència de pes junts
Comparem PeakBFF, MacroFactor, Hevy i GainFrame per a la recomposició corporal: progrés en els lifts, proteïna, tendència de pes i fotos de seguiment, amb preus reals.
